2008 Saab 9-3, 1.9jtd, 120ks

herrvekovic
Postovi: 3
Pridružio se: 04 Apr 2020, 15:01

2008 Saab 9-3, 1.9jtd, 120ks

Postod herrvekovic » 05 Apr 2020, 16:55

Pozdrav svima!

Par dana pre uvođenja vanrednog stanja sam ispunio dečački san i kupio prvog Saab-a (2008, 1.9 jtd, 120ks). Gledao sam par primeraka pre ovog, ali bilo mi je baš važno da kupim kola i onda sam verovatno i malo "potrčao". Ali, auto je utegnut, sređen, lep, vuče i ide odlično, troši 7.08/100km gradske vožnje (lično ja merio!).

E sada, imam 4 pitanja za vas, svaki savet bi mi dobro došao. Realno, nisam neki poznavalac kola pa je uvek bolje pitati.

1. Auto ima šiber, ali dečko od kojeg sam ga kupio kaže da ga ne otvaram do leta, jer nije siguran da li radi?! Meni iskreno nije bitno da li imam šiber, ali ako već imam, hoću da bude fukncionalan. Imate li savet gde da odvedem auto da mi to srede i koliko može da košta?

2. Pre neki dan, u sred vožnje mi je propalo kvačilo, ili sam ga zakačio na patosnicu. Šta mislite da to može da bude? Imam račun da je nov plivajući zamajac stavljen u januaru 2020. I da je veliki servis odrađen krajem novembra 2019.

3. Ne radi mi podizač zadnjeg levog stakla, a od pre neki dan mi nešto zeza daljinsko zaključavanje vozačeviš vrata, i ona mala vratanca za gorivo se ne otvaraju kako treba. Šta mislite da je u pitanju?

4. Naravno, gde predlažete da održavam auto? Ne bih išao kod tog famoznog Svete jer je daleko (a čujem i skupo), pa pitam imate li neke druge savete.

Hvala unapred!

Korisnikov avatar
alonso
Postovi: 251
Pridružio se: 15 Jan 2019, 00:16
Lokacija: Beograd

Re: 2008 Saab 9-3, 1.9jtd, 120ks

Postod alonso » 05 Apr 2020, 18:58

Pozdrav i dobrodošao :th_hi:

Šiber možda ne dihtuje dobro, pa pušta vodu ako se koristi, pa ti je možda zato rekao da ga ne koristiš... verovatno bi neki limar mogao da ti pomogne, oni se često susreću sa tim stvarima...

Da li kvačilo "radi" nakon toga što je propalo? tj da li ga možeš vratiti i posle koristiti normalno i šaltati brzine bez problema?

Ako se ne vraća do kraja, a radi normalno, verovatno je ispala ona plastikica što služi da vrati pedalu do kraja.. prelistaj ovde teme, neko je već pisao o tome... zatekao plastiku na patosnici

U drugom slučaju u sistemu ima vazduha i treba da se prekontroliše tečnost za kočnice i ozrači sistem ... ako nije do toga, onda je neki od cilindara otišao , verovatno glavni - onaj u kabini, na papučici... ili pomoćni - u menjaču. Zamena pomoćnog zbog lokacije zahteva skidanje menjača... ali u slučaju otkazivanja nekog cilindra imao bi problem sa promenom brzina

To je fijatov motor i možeš ga održavati bilo koji kršteni majstor kako naš član KD voli da kaže... ako si imao dobrog majstora pre ovoga, nema razloga da ga menjaš sada.. Za neke "saab finese" tu su ti Kiki, Trnavac i ostali ...

To je baš nerealna gradska potrošnja, šta tačno podrazumevaš pod gradskom vožnjom, beograd?

Ni najmanji automobili sa tim motorm (alfa 147 i grande punto) ne mogu da troše tako malo u gradu ... Ja sam imao alfu 147 sa tim motorom i 7 litara je bila kombinovana potrošnja - leti ...

Ako je to podatak koji ti piše na boardu, na to zaboravi... nekome je tačan, nekome ne, zavisi od stanja mnogih delova na kolima..

Za njega je kataloška potrošnja u gradu 7,3l ... a te kataloške cifre ni u najidealnijim uslovima ne mogu da se postignu zbog načina na koji se izvlače... uzorak na 11km, bez uključenih potrošača, imaju slobodu da otkače alternator i bilo šta drugo što nije vitalno da motor radi tih par minuta..

Korisnikov avatar
kd23se4
Site Admin
Postovi: 5530
Pridružio se: 26 Dec 2011, 00:00
Lokacija: Beograd

Re: 2008 Saab 9-3, 1.9jtd, 120ks

Postod kd23se4 » 05 Apr 2020, 21:22

Pazi, moguca je potrosnja..........nema guzve ovih dana. :rolleyes:

Meni kad ne radi klima i webasto, sto je ovih dana izvodljivo, moze da trosi 7 po gradu (na 2.2 TiD)

herrvekovic
Postovi: 3
Pridružio se: 04 Apr 2020, 15:01

Re: 2008 Saab 9-3, 1.9jtd, 120ks

Postod herrvekovic » 05 Apr 2020, 23:32

Hvala vam puno na odgovorima, sjajni ste. Svaki savet znači, pogotovo od ljudi koji se razumeju u stvari.

Kvačilo radi bez problema, samo je u tom jednom trenutno "propalo", ja ga nagazio 2-3x i vratilo se. Sve radi kako treba od tada, bez problema. Možda sam i zakačio o patosnicu, ko zna. Ali sam ipak hteo da proverim.

Hvala za savete u vezi šibera, kad prođe ovaj haos posetiću majstora pa da vidimo kako stoje stvari.

E sad, u vezi potrošnje: vozio sam po Beogradu, doduše bez gužve i bez klime. Sa punim rezervorom prošao 240km i sipao onda pun ponovo -- 17 litara. Ako je moja matematika dobra, to je 7.08l/100km. Ali u svakom slučaju to mi nije toliko bitno. Bord kaže 7.2.


Povratak na “SAAB 9-3 SS MY 2003-”

Ko je OnLine

Korisnika u ovom forumu: Nema registrovanih korisnika i 3 gosta