Svež vazduh u kabini / čišćenje isparivača klime

Korisnikov avatar
alonso
Postovi: 251
Pridružio se: 15 Jan 2019, 00:16
Lokacija: Beograd

Svež vazduh u kabini / čišćenje isparivača klime

Postod alonso » 11 Feb 2020, 11:02

Kao i kod kućne klime, zbog kondenzacije na isparivaču pogodan je za stvaranje gljivica - buđi, bakterija... Isparivač je na takvom mestu da vazduh stalno struji preko njega, čak i kad klima ne radi.. pa ako se nešto nakupilo na njemu, mirisi će se osećati uvek u kolima...

S obzirom da ovaj model ima tu sklonost za ulazak vode u kabinu na par načina, barem dva dovode i do taloženja vode kod isparivača... Npr ako curi na filteru kućišta kabine, deo vode curi na patos suvozača, a deo dolazi u kanal gde je isparivač... Ili ako je zapušen odvod za klimu, kondenz sa isparivača nema gde da ode pa se zadržava tu ili natapa patos...

Bilo kako bilo, čišćenje isparivača bih preporučio barem jednom svakome...

Odmah da napomenem da nije poterbno skidati isparivač, već samo doći do njega... ovde je za to potrebno skinuti ventilator kabine, a detaljan tutorijal je napisao kolega ovde pa za početka ispratite tu proceduru :-) (a kad je već ventilator skinut, iskoristite priliku pa očistite ventilator i sve kontakte, podmažite šta treba...)

Kada ste skinuli ventilator, isparivač se nalazi sa leve strane u ventilacionoj cevi na koju se nastavlja ventilator...

Pre nastavka, proverite da li je odvod klime protočan tj da nije slučajno zapušen.. Otvor se nalazi iza motora, na požarnom zidu u pravcu centralne konzole i ručice menjača ... iz kanala i na dizalici se lepo vidi, a sa gornje strane se relativno lako može napipati i otupušiti nekom žicom...

Isparivaču imate ovakav pristup:

Slika

Rekao bih da je vidljivo prisustvo "stranih tela" dole i desno :mrgreen:

Za proces čišćenja koristite šta imate, ali dve stvari ne bih izostavio : aksel i alkohol

Ja sam uradio na sledeći način, a svako drugi može drugačije u zavisnosti sa čime raspolaže...

Postavite neku posudi ispod odvoda klime da uhvati sve što iscuri ako hoćete da vidite šta je izašlo, ili ako radite u garaži / radionici ...

Prvo sam usisao koliko se moglo prići, jer je bilo nekog sitnog trunja...

Ja sam imao i neki jeftini paročistač koji je pogodan za ovakve stvari pa sam i sa njim radio nakon usisavanja, taman iskoristio i da parom očisitm patos kod suvozačevih nogu ...

Nakon toga sam u fajtalicu sipao tečnost za stakla, ona u sebi ima alkohola i najviše sam nje imao za obimno trošenje... Naprskao dosta sa svih strana i svih uglova u ovaj prostor sa slike ...

Kada se malo ocedilo, sledeće sam koristio aksel, takođe dosta... On sigurno i najbolje očisti... nemojte štedeti ni ovde

Posle aksela, ja sam išao destilovanom vodom, pa onda opet tečnost za stakla da dobro ispere aksel....

Na kraju, čistim alkoholom da bi što više otklonio miris aksela i tečnosti i eventualni zaostatak negde...

Ostaviti neko vreme da se prosuši, možda i čak fenom malo produvati...

Ovo sam ja skupio u kantici ispod

Slika

Kada vratite ventilator, otvorite sve prozore, uključite klimu (sa kompresorom) na najjače u svim pravcima, temperaturu podesiti na hladno - low, isključite recirkulaciju ako je uključena i pustite tako recimo 10ak minuta... prvih minut - dva će se verovatno osećati miris aksela ali ne kao neprijatan, već bi od početka vazduh trebao biti prijatan...

Nakon ovoga samo isključite kompresor pritiskom na AC dugme (da bude AC off) i ostavite isto toliko vremena da duva da se prosuši isparivač

Korisnikov avatar
sasa90
Postovi: 73
Pridružio se: 24 Feb 2019, 16:36
Lokacija: Beograd, Borča

Re: Svež vazduh u kabini / čišćenje isparivača klime

Postod sasa90 » 12 Feb 2020, 20:17

Hvala kolega :-)
Slušaj, ti i ja definitivno da se udružimo i krenemo zajedno da sredjujemo kola. Izgleda da nam ide od ruke :-)
Gledam tvoje teme i iste te stvari muče mene, tako da kad se malo prolepša vreme, moj predlog je da se nadjemo negde i malo razmenimo iskustva, udružimo snage i sredimo to :-)

Korisnikov avatar
alonso
Postovi: 251
Pridružio se: 15 Jan 2019, 00:16
Lokacija: Beograd

Re: Svež vazduh u kabini / čišćenje isparivača klime

Postod alonso » 13 Feb 2020, 01:42

naravno što da ne :odl: ovo je zasigurno auto na kojem sam najviše sam radio od dosadašnja četiri u vlasništvu... a fala bogu ima i materijala nikad te ne ostavlja nezaposlenog [smehks] mada je dobro dok su to neke sitnice i stvari zbog kojih te neće ostaviti na putu

Korisnikov avatar
sasa90
Postovi: 73
Pridružio se: 24 Feb 2019, 16:36
Lokacija: Beograd, Borča

Re: Svež vazduh u kabini / čišćenje isparivača klime

Postod sasa90 » 14 Feb 2020, 20:31

Baš tako. Došao je u godine kad svašta nešto kreće da zajebava, ali srećom samo su sporedne stvari u pitanju :-)

Korisnikov avatar
Pufta
Postovi: 27
Pridružio se: 09 Apr 2016, 14:47

Re: Svež vazduh u kabini / čišćenje isparivača klime

Postod Pufta » 01 Sep 2020, 06:54

Odradio i ja pre neki dan ciscenje..🤣...ali me jebe sto nemam parocistac...🤣...mada i nije tako bilo prljavo kod mene. Ali je poceo onaj smrad. Sledeci put kada budem rasturao moram da nabavim onaj tunap proizvod za ciscenje. On je keva. Mada mozda je i jeftinije da dodjem kod tebe na paru...🤣...u svakom slucaju tema je top. Trebalo bi svako da odradi isto. Da se pridje isparivacu treba oko 15 tak min da se razmontira sve. I kicma da se ispresavija na 3 dela...🤣😊


Povratak na “SAAB 9-3 SS MY 2003-”

Ko je OnLine

Korisnika u ovom forumu: Nema registrovanih korisnika i 8 gostiju