Zvuk "zavijanja" pri usporavanju ili spuštanju nizbrdo dok je hladan

Korisnikov avatar
alonso
Postovi: 251
Pridružio se: 15 Jan 2019, 00:16
Lokacija: Beograd

Zvuk "zavijanja" pri usporavanju ili spuštanju nizbrdo dok je hladan

Postod alonso » 12 Dec 2019, 23:45

Da li neko možda zna ili može da predpostavi odakle dolazi ovo zavijanje sa audio snimka ispod?

https://drive.google.com/open?id=15aimP ... s5yAGnRTTy

Možda je potrebno malo pojačati da bi se bolje čulo... Evo detaljnog obšanjena ispod:

Primetno je dok je auto hladan, ali kada se posle nekog vremena zagreje to nestaje potpuno (ili barem dovoljno da se ne primećuje više). Naravno sada kada je ovo hladno vreme, glasnije je nego ranije...

Najviše se čuje pri spuštanju u leru nizbrdo. Krene se iz mesta mirovanja, i kako se brzina povećava do nekih 20-30 recimo tako se i ovo zavijanje pojačava, i ponovo je primetno neposredno pre stajanja (baš kao na audio snimku)

Isto na primer, tik pred zaustavljanje ispred ležećeg policajca (otprilike kada se izbaci iz brzine).

Takođe, može se malo slabije čuti u prvoj i drugoj brzini neko vreme, ali samo dok je hladan, neposredno nakon prvog paljenja...

U trećoj recimo ni dok je hladan se ne čuje, ili barem ne da se primeti ...

Zvuk nema veze sa tim da li je kvačilo pritisnuto ili ne, recimo u onom primeru spuštanja u leru, svejedno je da li je kvačilo pritisnuto ili ne, zvuk je tu...

Nisam siguran da li ležaj točka može da bude uzrok ovoga, on bi se valjda stalno čuo ? I nema onih klasičnih simptoma ločeg ležaja - brundanja u krivinama, ili lufta u točkovima.

Nivo ulja u menjaču nije na 100% trenutno, jer na čepu malo balavi, ali sve se ovo dešavalo i sa starim uljem i kada je sipano novo, koje trenutno curka.. Mada će to uskoro biti rešeno. Isto i tada, samo je bilo manje primetno jer je bilo toplije vreme...

Korisnikov avatar
kd23se4
Site Admin
Postovi: 5530
Pridružio se: 26 Dec 2011, 00:00
Lokacija: Beograd

Re: Zvuk "zavijanja" pri usporavanju ili spuštanju nizbrdo dok je hladan

Postod kd23se4 » 14 Dec 2019, 13:45

Meni lici na diferencijal......mozda nije podmazivanje dobro dok se ulje ne zagreje

Korisnikov avatar
alonso
Postovi: 251
Pridružio se: 15 Jan 2019, 00:16
Lokacija: Beograd

Re: Zvuk "zavijanja" pri usporavanju ili spuštanju nizbrdo dok je hladan

Postod alonso » 14 Dec 2019, 17:32

na to sam i ja najviše sumnjao s obzirom da ima veze sa okretanjem točkova a ne toliko sa brzinom motora ili stepenom prenosa ili kvačilom... Hladno ulje, pa još ako ga nema dovoljno...

Kroz par dana izbacujem to i sipam marly ulje i njihov aditiv za menjač, par ljudi koje poznajem bilo prezadovoljno rezultatima.

Prema iskustvu ljudi koji su probali ta ulja i aditive očekujem baš dobre rezultate, ali bih bio zadovoljan i da ublažim ovo i da se smanji blago "zavijanje" u drugoj brzini koje se javlja u određenom broju obrtaja... Videćemo :thumbup:

carli caplin
Postovi: 25
Pridružio se: 27 Nov 2019, 21:56

Re: Zvuk "zavijanja" pri usporavanju ili spuštanju nizbrdo dok je hladan

Postod carli caplin » 19 Dec 2019, 05:21

a da li hoce da se cuje tako ako fali ulja u menjacu? i koliko uopste ide ulja u menjac? 1,9 tid ?

Korisnikov avatar
VladimirS
Drug Član
Postovi: 1270
Pridružio se: 16 Mar 2014, 13:01
Lokacija: Zrenjanin - Kruševac

Re: Zvuk "zavijanja" pri usporavanju ili spuštanju nizbrdo dok je hladan

Postod VladimirS » 19 Dec 2019, 08:10

Mislim da ,,Oil finder" može da ti da odgovor za količinu. :whistling:

Korisnikov avatar
alonso
Postovi: 251
Pridružio se: 15 Jan 2019, 00:16
Lokacija: Beograd

Re: Zvuk "zavijanja" pri usporavanju ili spuštanju nizbrdo dok je hladan

Postod alonso » 19 Dec 2019, 17:48

Ako je tvoj sa 6 brzina, u njega staje 2.4L ulja (2.2L prilikom zamene).
To je svakako prvo što treba proveriti kada se jave neki zvukovi... Šta se kod tebe tačno dešava? Moj prethodni dizel je "zavijao" u trećoj brzini od nekih 1500 obrtaja pa do 2000 ili malo više (u tom se režimu valjda najviše i vozio od početka). Ja promenom ulja ništa nisam dobio, ali sam želeo da pokušam. To je isto bio 1.9jtd motor ali alfin menjač...

Sada ću pokušati sa ovim marly uljem i aditivom, jer sam sa nekoliko strana čuo odlične rezultate po ovom pitanju. Takođe i liqui moly aditiv je dobar... ali ću ja ipak probati sa marly-em...

carli caplin
Postovi: 25
Pridružio se: 27 Nov 2019, 21:56

Re: Zvuk "zavijanja" pri usporavanju ili spuštanju nizbrdo dok je hladan

Postod carli caplin » 19 Dec 2019, 17:56

pa imam neko blago zavijanje vec kad presaltam u drugu pa kako brze idem malo se pojacava,ali njie ovako kao na tvom snimku,tise je...sutra menjam gume pa cu viditi sta ce biti,a zamenicu i ulje u menjacu za koji dan pa da vidim i sa tim sta cu dobiti....da je neki lezaj tocka jace bi se culo,al ovako bas ide na zivce....

carli caplin
Postovi: 25
Pridružio se: 27 Nov 2019, 21:56

Re: Zvuk "zavijanja" pri usporavanju ili spuštanju nizbrdo dok je hladan

Postod carli caplin » 19 Dec 2019, 18:08

i da,kod mene jeste sa 6 brzina,nema ni mesec dana kako sam ga uvezo pa polako sve dovodim u red....e ajde ako probas sa tim uljem i aditivom pa da vidim onda i ja da sipam isto ako se dobro pokaze,svakako ulje u menjacu imam nameru da menjam...

Korisnikov avatar
alonso
Postovi: 251
Pridružio se: 15 Jan 2019, 00:16
Lokacija: Beograd

Re: Zvuk "zavijanja" pri usporavanju ili spuštanju nizbrdo dok je hladan

Postod alonso » 20 Dec 2019, 01:19

Tačno znam na koji zvuk misliš... kao i na mom prethodnom autu ... Tačnije kao i na sadašnjem, u drugoj brzini, samo što o tome nisam pričao niti sam snimao ovde.... evo ti snimak identičnog zvuka sa youtube, pa poslušaj i reci mi jel to.... Slušaj pažljivo od početka, a na tačno 10-oj sekundi će da krene da se čuje pojačano (zavijanje - "uuuuu")
https://youtu.be/IZI5oDaPnPY

Ako ne žuriš sa tim menjanjem, sačekaj da ja probam aditiv, da ne bi bezveze bacao pare na ulje jer sam ja već dva auta tako probao samo zamenom ulja i nikakve razlike nije bilo...

carli caplin
Postovi: 25
Pridružio se: 27 Nov 2019, 21:56

Re: Zvuk "zavijanja" pri usporavanju ili spuštanju nizbrdo dok je hladan

Postod carli caplin » 20 Dec 2019, 06:42

to je to,i kod mene je takav zvuk....sta bi to moglo da bude? ajde vazi sacekacu sa uljem i aditivom da probas pa ako bude kod tebe dobro onda i ja da sipam

Korisnikov avatar
alonso
Postovi: 251
Pridružio se: 15 Jan 2019, 00:16
Lokacija: Beograd

Re: Zvuk "zavijanja" pri usporavanju ili spuštanju nizbrdo dok je hladan

Postod alonso » 20 Dec 2019, 16:32

Valjda ležajevi ili sinhroni... i to ti je pretpsotavljam i kod tebe najizraženije u drugoj ili trećoj brzini, onoj koja se najviše koristila...
To je "bezbolan" zvuk jer tako može do kraja radnog veka da se čuje i neće crći zbog toga :wink:
kad sipam aditiv i novo ulje odmah javljam, a ti najbolje sačekaj, jer mislim da samo novim uljem nećeš dobiti ništa...

carli caplin
Postovi: 25
Pridružio se: 27 Nov 2019, 21:56

Re: Zvuk "zavijanja" pri usporavanju ili spuštanju nizbrdo dok je hladan

Postod carli caplin » 20 Dec 2019, 17:06

vazi,onda cekam da javis,nadam se da ce biti dobro posle tog aditiva...

Korisnikov avatar
alonso
Postovi: 251
Pridružio se: 15 Jan 2019, 00:16
Lokacija: Beograd

Re: Zvuk "zavijanja" pri usporavanju ili spuštanju nizbrdo dok je hladan

Postod alonso » 28 Dec 2019, 20:35

Aditiv i novo ulje sam sipao pre dva dana, ali hoću da sačekam nekoliko dana i nadam se par stotina kilometara pre nego što sumiram konačne utiske... sad ću napisati ono šta je urađeno i šta sam za sada primetio.

S obzirom da sam danima pažljivije pratio sve, sada mogu malo preciznije da opišem problem ... To sam ja u leru najviše primećivao, ali u stvari se dešava u rasponu otprilike 15 - 25 km/h , pa sada nebitno dal u leru, bez ili sa pritisnutim kvačilom, prvoj ili drugoj brzini... Najglasnije je svakako tokom "kotrljanja" u leru, i nakon ubacivanja u drugu pa nastavka kretanja... Kao što je @kd23se4 , verovatno oko diferencijala... barem tako deluje na osnovu toga kako se manifestuje

Curenje sam rešio relativno lako, jer je curelo na čepu - šrafu. Nije imao podlošku, tako da nisam siguran da li je tako predviđeno, ili je izgubljena prilikom zamene ulja letos... Stavljen je teflon i sada je ok.

Magnet je opet nahvatao solidnu količinu opiljaka, a letos je menjano ulje i očišćen šraf i magnet.

Nisam siguran šta ovde očekivati, s obzirom da je magnet u pitanju, pa mi je nekako logično da mora da nahvata sve opiljke koji prođu pored njega... A zamena prethodnog ulja ne znači da je menjač totalno ispran...

Sada je sipano marly ulje i njihov aditiv za menjačko ulje. Nakon toga je auto radio u leru nekih 5 minuta ... provozao sam ga i nije se čuo zvuk sa početka... Ali nisam uzimao to zdravo za gotovo jer sam računao da je menjač kolko tolko zagrejan, zbog tog rada od par minuta i vožnje od par kilometara par sati pre zamene ...

Danas, posle dva dana, nakon jutarnjeg paljenja sam pratio situaciju. Napolju oko 1 stepen iznad nule ... To zavijanje kao "poletanje aviona" se javilo odmah, kao i na početku... Prestane da se čuje nakon 1.5km, što je vrlo brzo rekao bih... Nisam siguran koliko je ranije trebalo, ali se svakako stišavalo kako se menjač zagrevao... I definitivno je da zadnjih mesec i po - dva, je failo ulja... Pa je i to moglo uticati da se zvuk sa početka duže zadržava

Pratim situaciju još par dana, pa videćemo da li će biti promena na bolje. U principu bih bio zadovoljan ako ovo nije "kraj" menjača i ako se ne bude pogoršavalo :grin:

Korisnikov avatar
kd23se4
Site Admin
Postovi: 5530
Pridružio se: 26 Dec 2011, 00:00
Lokacija: Beograd

Re: Zvuk "zavijanja" pri usporavanju ili spuštanju nizbrdo dok je hladan

Postod kd23se4 » 29 Dec 2019, 01:43

Opiljci na srafu razradjenog menjaca nisu normalni - taj magnet PRVENSTVENO sluzi da pokupi opiljke koji nastanu prvih 5000km od proizvodnje (npr. VW je bio ozloglasen 90ih za ovo) - nekad se cak pri prvom servisu zato propisivala zamena ulja da se ocisti, al danas to vise niko ne radi. Naravno da mu je i funkcija da pokupi opiljke i kod drugih ostecenja da bi smanjio stetu, al kazem prvenstveno.....

Mozda bi bilo dobro da neko udje sa onom kineskom kamericom-sondom u menjac da izvidi stanje......ono....zupci kakvi su, dal imaju cudnih ozubljenja.......takve stvari se dosta dobro vide.
Generalno kao pravilo su 6 brzinci kod GM-a "nezniji" od 5 brzinaca

Korisnikov avatar
alonso
Postovi: 251
Pridružio se: 15 Jan 2019, 00:16
Lokacija: Beograd

Re: Zvuk "zavijanja" pri usporavanju ili spuštanju nizbrdo dok je hladan

Postod alonso » 29 Dec 2019, 09:14

Za 6brzince znam, ovo je sa 5 brzina ... nema "manje nežnijeg" u ponudi :grin:

Korisnikov avatar
alonso
Postovi: 251
Pridružio se: 15 Jan 2019, 00:16
Lokacija: Beograd

Re: Zvuk "zavijanja" pri usporavanju ili spuštanju nizbrdo dok je hladan

Postod alonso » 30 Dec 2019, 21:44

Zaboravio sam odmah da pitam, gde nabaviti novi čep za ispuštanje ulja iz menjača, pošto je magnet sa starog izgubljen (izduvavan kompresorom pa odleteo u "nepoznatom" pravcu.. ne pitajte...).... Da li se može nabaviti samo magnet možda?

Da li bi bilo "loše" da ipak ovako ostavim (bez magneta)?

Korisnikov avatar
kd23se4
Site Admin
Postovi: 5530
Pridružio se: 26 Dec 2011, 00:00
Lokacija: Beograd

Re: Zvuk "zavijanja" pri usporavanju ili spuštanju nizbrdo dok je hladan

Postod kd23se4 » 30 Dec 2019, 23:35

http://www.skandix.de/de/fahrzeug-teile ... iebe/2765/

Probaj za pocetak kod Opela (Svilar, Komnenovic....) da porucis sa ovim brojem sa 555.... pa ako ne bude moglo znas gde ima :wink:

Korisnikov avatar
alonso
Postovi: 251
Pridružio se: 15 Jan 2019, 00:16
Lokacija: Beograd

Re: Zvuk "zavijanja" pri usporavanju ili spuštanju nizbrdo dok je hladan

Postod alonso » 31 Dec 2019, 14:05

Hvala, poslao sam upit gazeli i na ova dva mesta koja si mi rekao (i ja sam odmah našao na skandixu, ali ponadah se da možda ima i ovde...). Iz gazele kažu da ne mogu da nabave, i predlažu da poručim preko interneta... Ako "opelaši" ne budu mogli, uzeće drugar u nemačkoj preko skandixa pa mi doneti za mesec i po dana (ne ide baš da dajem 30 evra za poštarinu za jedan šraf :crazy: )
Mada ako je u lošem stanju, magnet ga neće spasiti, a uz drugi menjač ću dobiti i drugi šraf [smehks]

Korisnikov avatar
kd23se4
Site Admin
Postovi: 5530
Pridružio se: 26 Dec 2011, 00:00
Lokacija: Beograd

Re: Zvuk "zavijanja" pri usporavanju ili spuštanju nizbrdo dok je hladan

Postod kd23se4 » 31 Dec 2019, 15:12

Pazi, teoretski bi Opel trebalo da ima deo, jer je njihov menjac (mada o raspolozivosti delova za Opelova vozila imam formirano misljenje koje bas nije pozitivno).....Gazela & Co. ne ocekujem da imaju, jedino da nadjes koji je tacno navoj pa da trazis kao univerzalni sraf......znam da za sraf na motoru za ulje tako mozes naci, dal moze kod menjaca......verovatno negde da negde ne.

Kod schwedenteile su prodavali nove menjace za 9-3 od 2002, barem ranije, po dosta povoljnim cenama (koliko moze da bude povoljno za nov menjac), pa zlu ne trebalo.....

carli caplin
Postovi: 25
Pridružio se: 27 Nov 2019, 21:56

Re: Zvuk "zavijanja" pri usporavanju ili spuštanju nizbrdo dok je hladan

Postod carli caplin » 02 Jan 2020, 09:16

kakva ti je situacija sa zavijanjem,je li bar malo umanjilo,ili skroz nestalo?

Korisnikov avatar
alonso
Postovi: 251
Pridružio se: 15 Jan 2019, 00:16
Lokacija: Beograd

Re: Zvuk "zavijanja" pri usporavanju ili spuštanju nizbrdo dok je hladan

Postod alonso » 02 Jan 2020, 12:00

Nije se nešto promenilo, osim možda da se ranije utiša to zavijanje od 15-25 km/h po polasku (sa snimka). Mada tome se može pripisati i manjku ulja ranije, s obzirom da je curelo na čepu ... Nisam neku kilometražu prešao od tada, ali je sigurno dovoljno da aditiv učini nešto ako može... Za par dana ću preći nekih 200km iz cuga, pa mu je to poslednja šansa , ali sumnjam da će se značajno smanjiti ili nestati :wink:
Generalno on čim se ugreje , sve bude u redu.. ali tih prvih par kilometara dok je hladan zaista u tom opsegu do nekih 25km/h deluje kao da je zreo za remont / zamenu ...

inače...
Da li je neko upućen u to u kom opsegu se kreće remont menjača? Naravno da zavisi od toga šta sve treba promeniti (što se vidi tek kad se menjač otvori) ali verovatno ima neki okvir "od - do...". Da li imate neke preporuke, ja sam čuo za neke u šapcu kao i za gorana u zemunu....
Da li je pametnija opcija remont, nego kupovina polovnog "dobrog" menjača? Ovi sa 5brzina bi trebalo da su najjeftiniji, pa ne bi trebalo da bude problem da ga nađem... a kapiram da pasuje svaki opelov f35 menjač...

Korisnikov avatar
kd23se4
Site Admin
Postovi: 5530
Pridružio se: 26 Dec 2011, 00:00
Lokacija: Beograd

Re: Zvuk "zavijanja" pri usporavanju ili spuštanju nizbrdo dok je hladan

Postod kd23se4 » 02 Jan 2020, 14:37

Mislim da je svakako bolje remontovan nego polovan, jer ne znas nista dok ga ne ugradis, a ako ne valja placas 2x ruke

carli caplin
Postovi: 25
Pridružio se: 27 Nov 2019, 21:56

Re: Zvuk "zavijanja" pri usporavanju ili spuštanju nizbrdo dok je hladan

Postod carli caplin » 02 Jan 2020, 16:43

i ja znam od mog majstora da salje menjace na remont u Sabac....kaze da su dobri majstori....

Korisnikov avatar
san_šabacisko
Drug Član
Postovi: 1435
Pridružio se: 24 Sep 2012, 00:00
Lokacija: Šabac

Re: Zvuk "zavijanja" pri usporavanju ili spuštanju nizbrdo dok je hladan

Postod san_šabacisko » 07 Jan 2020, 12:10

Jel se cuje to dok ubrzavas?
Probaj I ovo:
zaletis se ili jos bolje nizbrdo ga pusti, ugasi motor, prvo izbacis iz brzine, pa u 2.I 3.sa stisnutim kvacilom I onda delimicno pustaj kvacilo I prati.
Ali verovatno je lezaj diferencijala ili osovine koja nosi zupcanike tih stepena prenosa.
Ako ti nije osteceno kuciste menjaca...bolje je otvoriti svoj I pregledati pa onda resiti da li treba kupovati jos 1 polovan ili mogu da se kupe novi delovi za popravku.
I polovan moze biti dobar ali kako god treba ih otvoriti I pregledati pre montiranja.
:9000CC: 1987.
:NG900Cab: 2002.
:9000CC: 1988.

Korisnikov avatar
san_šabacisko
Drug Član
Postovi: 1435
Pridružio se: 24 Sep 2012, 00:00
Lokacija: Šabac

Re: Zvuk "zavijanja" pri usporavanju ili spuštanju nizbrdo dok je hladan

Postod san_šabacisko » 07 Jan 2020, 12:14

Ali treba znati I da neki zvuk mora postojati. Npr rikverc se odmah prepoznaje po zvuku I prvi stepen se drugacije cuje od ostalih kod mnogih auta.
Na mom 9-3 se 2.cuje, neko zujanje, podseca me na Zastavu, isti zvuk se cuje u istom stepenu prenosa.
Moze biti jos I da su zubi malo potroseni pa ne nalezu lepo I to stvara jaci zvuk a 2.se najcesce koristi.
:9000CC: 1987.
:NG900Cab: 2002.
:9000CC: 1988.


Povratak na “SAAB 9-3 SS MY 2003-”

Ko je OnLine

Korisnika u ovom forumu: Nema registrovanih korisnika i 5 gostiju