Saab 900 Turbo OG - Shine on you crazy diamond

Naši SAAB-ovi... Slike , Modifikacije, Malko informacija o našim ljubimcima...
Korisnikov avatar
GRIPEN
Postovi: 3777
Pridružio se: 15 Apr 2012, 00:00

Re: Shine on you crazy diamond - Saab 900 Turbo

Postod GRIPEN » 29 Apr 2016, 14:40

Hvala Borise :thk:

Znao sam da ce primetiti prekidac. Sluzi da se ugasi bez pumpa kad se vozi na gas. Korisna stvar samo sto se to kulturnije resava sa relejom. :wink:

1.
Auto je svakako 87 god samo je prva reg 88, a i ima rucnu na prednjim tockovima. Juce je malo bilo problema. Zapeklo valjda od stajanja. Danas vec funkcionise normalno. Svakako cu to rasturiti, da vidim dal se moze popraviti ili moraju neki novi delovi. Tad ce mi biti od koristi neka sema tog sistema, da bi znao u sta se upustam.

2. Slika motora ce biti na kraju posta sa jos nekim slikama, a brojeve navedenih delova cu popisati drugi dan, pa cu javiti, da vidimo na cemu sam.

3. Dim nisam gledao, verovatno nesto ima, nisam optimista :lol: Kad proverim javljam.

4. Kocnice deluju skroz ok. Vlasnik je reko da je zamenio sve diskove i sve plocice i da posle nije ni vozio tako da bi po njegovim recima trebalo da je novo. To cu znati kad skinem tockove.


Sad me zanimaju tecnosti jer je to prvo sto cu zameniti. Pretpostavljam da je motorno 10w40, menjacko cinimi se isto to, kocnice verovatno dot 4 a za servo pojma nemam. Gde kupujes filtere? Ulje, vazduh. Klimu nemam pa cisto sumnjam da ima kabinski. Koje svece?
All systems go, ready for takeoff!

Korisnikov avatar
GRIPEN
Postovi: 3777
Pridružio se: 15 Apr 2012, 00:00

Re: Shine on you crazy diamond - Saab 900 Turbo

Postod GRIPEN » 29 Apr 2016, 14:52

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Ovde ima zanimljivu zakrpu Slika
Slika
All systems go, ready for takeoff!

Korisnikov avatar
kizazox
Drug Član
Postovi: 92
Pridružio se: 05 Jan 2014, 17:18
Lokacija: Beograd

Re: Shine on you crazy diamond - Saab 900 Turbo

Postod kizazox » 29 Apr 2016, 14:58

Borise, nada umire poslednja. Ponadao sam se da cu moci da uradim copy/paste :-). U svakom slucaju jedva cekam da provirim pod haubu sigurno je kao i kod vecine 8v turbaka pun mastovitih resenja. Ako prodje tehnicki onda i nije toliko los tako da sredjivanje moze i uporedo sa voznjom. U poredjenju sa mojim ovo je izlozbeni primerak. Gripi neka te novi ljubimac slusa i podari ti puno zabavnih kilometara. Srecno.

Poslato sa HUAWEI GRA-L09 uz pomoć Tapatoka
:Saab og900 kupe:
Saab 900i 16v 1989.

Korisnikov avatar
GRIPEN
Postovi: 3777
Pridružio se: 15 Apr 2012, 00:00

Re: Shine on you crazy diamond - Saab 900 Turbo

Postod GRIPEN » 29 Apr 2016, 15:00

Evo motornog prostora
Slika

Slika

Slika

Ove spagete ce Babic da rasplete Slika

Slika

Slika

Hvale brisaci farova. Vire osovinice ali neznam da li rade. Imam od 9-5, jos kad bi bilo isto.

Slika

Slika

Slika

Slika
All systems go, ready for takeoff!

Korisnikov avatar
GRIPEN
Postovi: 3777
Pridružio se: 15 Apr 2012, 00:00

Re: Shine on you crazy diamond - Saab 900 Turbo

Postod GRIPEN » 29 Apr 2016, 15:05

kd23se4 je napisao:Ovo sto ti kazaljka ide u zuto, ako je turbina ispravna, verovatno znaci da imas negde problem sa APC-om (1. da li cakce ventil kad skines pa vrati kablice 2. da li su creva do APC-a porozna 3. da li je crevo do turbine sa APC-a dobro?......)

Menjac krkrkr........za pocetak ozraci kvacilo, vidi da negde ne curi ulje.......ako je krkrkr i dalje......moze da je gumica na biracu stradalato je ovaj deo - vidi da li se raspala ili je jos OK

Odlicno, hvala na uputima. Sve cu to videti tek tamo u utorak.


Kizo hvala na cestitkama.
All systems go, ready for takeoff!

Korisnikov avatar
VladimirS
Drug Član
Postovi: 1270
Pridružio se: 16 Mar 2014, 13:01
Lokacija: Zrenjanin - Kruševac

Re: Shine on you crazy diamond - Saab 900 Turbo

Postod VladimirS » 29 Apr 2016, 15:12

Čestitam i ovde! Sviđa mi se što si u ovu priču ušao opušteno pa pretpostavljam da ni eventualno nagomilavanje problema neće predstavljati zid za rešavanje. Samo napred i jedva čekam(o) da ga dovedeš u kulturno stanje kakvo i zaslužuje. Srećno! :uuc:

Korisnikov avatar
kd23se4
Site Admin
Postovi: 5530
Pridružio se: 26 Dec 2011, 00:00
Lokacija: Beograd

Re: Shine on you crazy diamond - Saab 900 Turbo

Postod kd23se4 » 29 Apr 2016, 15:39

GRIPEN je napisao: Sad me zanimaju tecnosti jer je to prvo sto cu zameniti. Pretpostavljam da je motorno 10w40, menjacko cinimi se isto to, kocnice verovatno dot 4 a za servo pojma nemam. Gde kupujes filtere? Ulje, vazduh. Klimu nemam pa cisto sumnjam da ima kabinski. Koje svece?
Ulje 10W40
Menjacko......hmmm, ajmo ovako......ako hoces da ti duze traju sinhroni onda 10W40, ako hoces da ti ne crkne glavni lezaj (to je ono kad spektakularno pukne menjac na 900ki) onda GL3 menjacko ulje - ja sam se odlucio da vise volim glavni lezaj od sinhrona......zasad lepo ide
E bas posto nemas klimu IDE FILTER KLIME - zvuci paradoksalno, ali kod 900ke je tako......nije obavezan, ali cuva i ventilator da se ne zaprlja brzo - filter se nabija na onu plastiku
Svecice......ako ces da divljas B(C)P7E(S), za pretezno gradsku voznju B(C)P6E(S) - C je samo razlika da li na svecicu ide 16 ili 22mm kljuc, a S je da li se onaj metal na vrhu svecice moze da odvrne ili ne, dakle nema veze........ako imas problema sa gorivom preporuka kao kod Slavise Champion model "Zastava 101" (to je BP6ES) pa dok ne sredis.......NGK strada lako od goriva.......kad sve sredis moze i VX serija mada bacanje para po meni.
Filter za ulje i gorivo imas gde hoces, vazduh..........kako naleti sad ga Gazela nije imala pa sam uzeo kod LAV auta, inace sam uzimao i od Boscha (firma Trigema) sve filtere.
Trigema ima da se naruci sve sto ti (ne daj boze) bude trebalo za k-glavu dizne, warm-up, 5. dizna, akumulator goriva......ma sve imaju, cena 1:1 sa Bosch ebay portala "Partsbob"

Zillcompany
Postovi: 110
Pridružio se: 20 Feb 2014, 19:05

Re: Shine on you crazy diamond - Saab 900 Turbo

Postod Zillcompany » 29 Apr 2016, 15:48

... a videces koliko je jednostavniji 900 za odrzavanje od 9-5, cim ga jednom sredis :)
Lepse leze u krivinama, a o preglednosti necu ni da govorim.
I lepsi je za voznju, za uzivanje u voznji. Ne treba da strepis da ce da zabrljavi elektronika, posto i nema sta da zabrlja :D
Ulje 10W40 i motor i menjac, kociono DOT4 nikako 3 , servo obicno za automatske sisteme sa svake pumpe.
Filter ulja je isti kao za 9-5, filter vazduha e sada , zavisi , u Gazeli nema za 900 , Kit Kommerce ima ,..kod mene je onaj cilindricni najvisi moguci, tu je nizi, ali Auto Rašuo su uvek bili poslovni da nabave za 900 MANN FILTER koji sam trazio.
Sistem hidro kvacila koristi isto ulje iz iste cantre od kocnica DOT4, nemoj da sipas bilo sta, posto su ocigledo gumice stanjene, to je boljka njihova, cilindri i gornji i donji i stvaranje pritiska u istim,..kod mene sam na kraju zamenio oba novim , donji pukom srecom je nadjen u Euro Autu u Nisu, a gornji pri papucici narucen u Gazeli, ljudi su bili toliko strpljivi i nisu me zaboravili, stigao je posle 4,5 meseca , smejali smo se zajedno svi u radnji, ali je stigao :drinks: !
... vec vidim ispod branika jedan veliki intercooler kako stavljas +15KS ,.. pa da vidis sta je turbo lag :D
Taj osecaj 9-5 nema, stisnes gas i cek 1,2,3 idemooooooooooooo turbooooooooooooooooooo :vrm:

Korisnikov avatar
kd23se4
Site Admin
Postovi: 5530
Pridružio se: 26 Dec 2011, 00:00
Lokacija: Beograd

Re: Shine on you crazy diamond - Saab 900 Turbo

Postod kd23se4 » 29 Apr 2016, 15:49

Kocnice......pa verovatno da su otisli klipovi (idu 4kom. - dva po celjusti) to je standardna boljka.....rucna treba da se zna da se namesti.....generalno tu kocnicu samo treba da radi onaj koji je vec radio, jer kocnica se ne kvari sto je losa nego od nestrucne zamene plocica.
Cilindar npr. strada sto su prilikom zamene vracani cekicem, umesto da su vracani specijalnim kljucem (koji moze da se improvizuje).....ali ne brini ima sve novo da se kupi, cene nisu strasne klip je 25eur/kom i set dihtunga 15eur.....da kazem imas za 150eur nove celjusti koje ce da te sluze vecno (ako ti neka budala ne bude radila kola).
Ulje naravno DOT4

Korisnikov avatar
kd23se4
Site Admin
Postovi: 5530
Pridružio se: 26 Dec 2011, 00:00
Lokacija: Beograd

Re: Shine on you crazy diamond - Saab 900 Turbo

Postod kd23se4 » 29 Apr 2016, 15:51

Zillcompany je napisao:Lepse leze u krivinama
Naravno, kad ima dvostruka trouglasta ramena (kao sva sportska kola), a ne McPherson

Korisnikov avatar
kd23se4
Site Admin
Postovi: 5530
Pridružio se: 26 Dec 2011, 00:00
Lokacija: Beograd

Re: Shine on you crazy diamond - Saab 900 Turbo

Postod kd23se4 » 29 Apr 2016, 16:01

Ovako sta sam jos uocio sa slika:

- K-glava ti je 99,9% originalna
- fali ti pleh/lim koji stiti akumulator od izduvne cevi........to svi izbace jer standarni akumulator sa 175mm kucistem ne moze da stane, a ljude mrze da jure 170-173mm kuciste, ja kada sam kupio moj akumulator bio istopljen na cosku tako da nije sminka
- cev za grejanje je krpljena
- plin kako je zbudzen u leptir/klapnu ruke bi odseko onom kako je radio......tu 100% imas fals vazduh koji utice da motor lose radi i vise trosi
- ne vidim dobro sa slika, ali kao da je neko uklonio nepovratni ventil sa creva za ventilaciju na glavi motora

Zillcompany
Postovi: 110
Pridružio se: 20 Feb 2014, 19:05

Re: Shine on you crazy diamond - Saab 900 Turbo

Postod Zillcompany » 29 Apr 2016, 16:08

...e da nikada mi nece biti jasno, zasto 900 koji ima klimu nema filter vazduha, a bez klime ima ???
Tako da kod mene zna da ventilator izduva neki deo grancice ili lista.

Svecice su poseba tema, SAAB 900 jede svecice i kada mi neko kaze da je bitan samo zazor sve je to isto , uverio sam se sam da nije tako.
Stavljao sam NGK BCP7ES njegove kataloski, pa NGK BCPR7EIX iridijum koje su odlicne ali stradaju bas brzo, GM orginal pakovanje SAAB 900, i na kraju sam stavio stare NGK PFR6H-10 Platinijum od 9-5 Aero. Rezi auto ide odlicno, nema vise trzanja koje sam imao , a toliki priliv snage vidi se po tome sto jedva provalim da je upalio ventilatore ( 2 komada ) , pre se sav jadan tresao kada podigne temperaturu i ukljuci ventilatore a isti kao pre obrtaji na leru.

Korisnikov avatar
GRIPEN
Postovi: 3777
Pridružio se: 15 Apr 2012, 00:00

Re: Shine on you crazy diamond - Saab 900 Turbo

Postod GRIPEN » 29 Apr 2016, 16:11

Hvala Vlado.

Nesto sam razmisljao da u motor stavim elf 10w50, jbg ja to moram po mom :lol:

Za menjac cu morati da se odlucim. Filter ulja ima u Gazeli, vazduha nema, ali porucicu kod njih. Odgovara mi cena :) Za klimu cu da vidim, dal ima u njemu i ako ima da vidim kakav je posto je nov u Gazeli najjeftiniji skoro 1700din, a nije mi prioritet. Filtere goriva Gazelin katalog daje 3 kom, kolko vidim razlika je samo u precniku istog... Svece cu te sa 7-icom, cisto zbog plina, a ne divljanja. Za servo kazete atf?

Kd, kocnice deluju skroz dobro :wink:
All systems go, ready for takeoff!

Zillcompany
Postovi: 110
Pridružio se: 20 Feb 2014, 19:05

Re: Shine on you crazy diamond - Saab 900 Turbo

Postod Zillcompany » 29 Apr 2016, 16:14

... cevka auspuha na kraju mi nesto mali precnik, ali to Boza vec zna, Imasaf moze da se poruci u Gazeli .

Korisnikov avatar
kd23se4
Site Admin
Postovi: 5530
Pridružio se: 26 Dec 2011, 00:00
Lokacija: Beograd

Re: Shine on you crazy diamond - Saab 900 Turbo

Postod kd23se4 » 29 Apr 2016, 16:18

Uzmi za gorivo onaj sa najvecim precnikom (mislim 81mm)!
Boschov u nosacu filtera ima malo lufta pa mora da se ubaci komad gume da drzi, a sa Mann-om sada nemam problem.
Vazduh imas u Lav autu.

Ako ti kocnice rade onda super!

Korisnikov avatar
dejansavicdusan
Drug Član
Postovi: 244
Pridružio se: 08 Jan 2015, 22:02
Lokacija: beograd

Re: Shine on you crazy diamond - Saab 900 Turbo

Postod dejansavicdusan » 29 Apr 2016, 16:23

Cestitam! Auto si kupio od gospodina koji poslednjih 10 godina vozi Saaba.Cuo sam za taj auto jos pre 5-6 godina kada je prodavao 900 sedan, tada nije hteo ni da cuje da proda crnog 900 t :) Srecno i ne brini, uvek ces izvuci svaki ulozeni dinar u taj auto :) Naravno ako uspes da se odvojis od tih kola. Ja svaki put kad sednem, neopisiv je dozivljaj, sto zelim i tebi kad ga budes vozio. Pozz!

Korisnikov avatar
dejansavicdusan
Drug Član
Postovi: 244
Pridružio se: 08 Jan 2015, 22:02
Lokacija: beograd

Re: Shine on you crazy diamond - Saab 900 Turbo

Postod dejansavicdusan » 29 Apr 2016, 16:30

Ja u servo volana sipam elf za automatske menjace, ne znam da li je to isto sto i atf ulje..? U menjac 10- 40 liqui moli.

Korisnikov avatar
Slavisacs
President Saab Club
Postovi: 5014
Pridružio se: 17 Okt 2012, 00:00
Lokacija: Dobanovci
Kontakt:

Re: Shine on you crazy diamond - Saab 900 Turbo

Postod Slavisacs » 29 Apr 2016, 16:44

Ja motor
Slika

Menjac
Slika

Po preporuci majstora...u tvoj menjac sa 5 brzina ide 3 litre.

Послато са Lenovo A606
Saab 9-3 MY07
Saab 90 MY86
Saab 96 MY76
Saab 900T MY88

Korisnikov avatar
kd23se4
Site Admin
Postovi: 5530
Pridružio se: 26 Dec 2011, 00:00
Lokacija: Beograd

Re: Shine on you crazy diamond - Saab 900 Turbo

Postod kd23se4 » 29 Apr 2016, 16:46

Zillcompany je napisao:...e da nikada mi nece biti jasno, zasto 900 koji ima klimu nema filter vazduha, a bez klime ima ???
Mislim da je problem sto su se filter tek naknadno setili - i da ne moze da stane od klapne za recirkulaciju vazduha ona udara u filter, pa nije moguce zatvaranje.
Kad vidite filter mislim da postaje jasno

Korisnikov avatar
Perkele
Drug Član
Postovi: 898
Pridružio se: 16 Apr 2012, 00:00
Lokacija: Indjija
Kontakt:

Re: Shine on you crazy diamond - Saab 900 Turbo

Postod Perkele » 29 Apr 2016, 16:46

Bozo, cestitam na kupovini ovog prelepog auta! :th_hi:
Koliko si ga platio?

Korisnikov avatar
kd23se4
Site Admin
Postovi: 5530
Pridružio se: 26 Dec 2011, 00:00
Lokacija: Beograd

Re: Shine on you crazy diamond - Saab 900 Turbo

Postod kd23se4 » 29 Apr 2016, 16:48


Korisnikov avatar
Bagzi93
Drug Član
Postovi: 1349
Pridružio se: 19 Feb 2013, 00:00
Lokacija: Zvecan

Re: Shine on you crazy diamond - Saab 900 Turbo

Postod Bagzi93 » 29 Apr 2016, 17:03

Kakav sam primerak ja gledao ovo je za izlozbu.
Neka te lepo sluzi :drinks:

Korisnikov avatar
GRIPEN
Postovi: 3777
Pridružio se: 15 Apr 2012, 00:00

Re: Shine on you crazy diamond - Saab 900 Turbo

Postod GRIPEN » 29 Apr 2016, 17:18

Hval, hvala, hvala svima ... :thk:
Zile, mnogo je to para za mene. :razz:
Savicu, neznam dal je to isti covek, mozda je to vlasnik pre ovog od kog sam ja kupio.
Milenko, auto je placen 750e.
KD, da i kod mene je taj od ok 80cm, takav cu i da kupim. Narucicu sve u Gazeli, svaki dinar mi je bitan, a tsmo mi je uglavnom najjeftinije. Sta ti sipas u servo?
All systems go, ready for takeoff!

Korisnikov avatar
Ivan Le
Drug Član
Postovi: 319
Pridružio se: 14 Feb 2014, 22:01

Re: Shine on you crazy diamond - Saab 900 Turbo

Postod Ivan Le » 29 Apr 2016, 17:21

Božo ti si lud kada kažeš da ti je auto krš,pa ovo je lepotan kakvih ima...
Još jednom neka je sa srećom i uživaj u njemu jer sada imaš pravog Saaba :drinks:

Korisnikov avatar
GRIPEN
Postovi: 3777
Pridružio se: 15 Apr 2012, 00:00

Re: Shine on you crazy diamond - Saab 900 Turbo

Postod GRIPEN » 29 Apr 2016, 17:25

kd23se4 je napisao:Ovako sta sam jos uocio sa slika:

- K-glava ti je 99,9% originalna
- fali ti pleh/lim koji stiti akumulator od izduvne cevi........to svi izbace jer standarni akumulator sa 175mm kucistem ne moze da stane, a ljude mrze da jure 170-173mm kuciste, ja kada sam kupio moj akumulator bio istopljen na cosku tako da nije sminka
- cev za grejanje je krpljena
- plin kako je zbudzen u leptir/klapnu ruke bi odseko onom kako je radio......tu 100% imas fals vazduh koji utice da motor lose radi i vise trosi
- ne vidim dobro sa slika, ali kao da je neko uklonio nepovratni ventil sa creva za ventilaciju na glavi motora
Ovo tek sad videh

To oko cevi za grejanje je verovatno zbog plina...odma je to Babic video i reko da ce on to drugacije da ispovezuje. Takodje i taj deo gde plin ide u usis ce resiti drugacije sa drugim mixerom i sa sigurnosnom klapnom u slucaju detonacije. A to zadnje, taj nepovratni ventil, neznam na sta tacno mislis...
Mada, polako, zvacu ja tebe kad budem ozbiljnije krenuo, da se vidimo i da ti to sve pogledas... Jel imas semu vakum creva? Koji unutrasnji promer treba da bude?
All systems go, ready for takeoff!


Povratak na “NAŠI LJUBIMCI”

Ko je OnLine

Korisnika u ovom forumu: Bing [Bot] i 2 gosta